Voděradské Bučiny

Stezka začíná i končí na hrázi Jevanského rybníka.

Lesem se však můžete také projet na kole, například ze Svojetic po cyklotrase 0031 a 0024 k rozcestí Pod Kobylou. Na další křižovatce následujte cyklotrasu s číslem 0023, která vás provede NS Voděradské bučiny, až do městečka Louňovice. Tam se připojíte na 0022, která vás dovede zpět do Svojetic.

Jeden z nejrozsáhlejších komplexů bukového lesa ve středních Čechách se nachází na pravém břehu Jevanského potoka mezi obcemi Louňovice, Vyžlovka, Jevany, Černé Voděrady a Struhařov. Hlavním předmětem ochrany jsou kyselé a květnaté bučiny s typickou flórou a faunou. Území o ploše 653 ha bylo v roce 1955 vyhlášeno Národní přírodní rezervací. Pro tento areál je charakteristický starý bukový porost a naleznete zde zajímavé geologické jevy, které pochází z počátku čtvrtohor. V této oblasti žije mnoho zvířat, zvláště ptáků jako například ledňáček říční, volavka popelavá, lyska černá, čáp černý, sojka, holub doupňák nebo datel černý. Mezi savce, které tu můžeme spatřit patří prase divoké, kuna skalní, jezevec lesní nebo např. netopýr. 

Vhodné pro pěší i cyklo turistiku.


 

Lesní hřbitov Aldašín s kostelem sv. Jiří

Kostel byl obnoven v roce 1729 a zasvěcen sv. Jiří. Nepravidelný půdorys dokazuje, že při přestavbě byly zachovány podstatné části původních obvodových stěn. Roku 1771 byla znovu postavena hranolovitá věž, od té doby má kostel nynější podobu. Byl opravován roku 1907, kdy do něho byla dána dlažba, byla postavena nová kruchta a ze sakristie byly vybudovány dveře na hřbitov.

Aldašín, původně Udašín podle zakladatele Udaše, byl obýván už velmi dávno. Archeologové tady nalezli popelnice a keramiku z dob před zpustnutím obce roku 1621. Nedaleko se nachází i nově 
Vhodné pro pěší i cyklo turistiku.


 

 

Rozhledna Skalka (6 km z Jevan)

u Vyžlovky nabízí výhled do širokého okolí z výšky 455 m. Za dobré viditelnosti můžete spatřit Milešovku, Bukovou Horu, Sedlo, Ralsko, Ještěd, Sněžku nebo Velkou Deštnou s hřebeny Orlických hor, Kralický Sněžník nebo Praděd.Od severozápadu k severovýchodu se otevírá pohled na Krušné hory, České středohoří, Jizerské hory, Krkonoše a částečně i Orlické hory. Ostatní světové strany jsou kryty pásmem lesů kolem Jevan zvaným Voděradské bučiny.

Nadmořská výška, ve které se rozhledna nachází, je 435 metrů. Celková výška rozhledny je 25 metrů a na vyhlídkovou plošinu se dostanete po vystoupání 105 schodů. Nejvyšší podesta rozhledny je ve výšce cca 455 metrů.

Vhodné pro pěší i cyklo turistiku.


 

Články